yeah producers who sell shit to… custies.
That’s a discussion, not an ad. Still seems out of place to me. Maybe if the product didn’t look like shit I’d feel different
So have you got the samples or still waiting? Looking forward to your feedback.
Nope. And I misspoke. We paid for 100, not samples.
What pricing you got?
Not sure, I’m not the purchaser. Probably $4? $7? I can ask
See, at THAT price, this thing would sell, in my opinion.
Yeah, it might be a piece, but people buy cheaply made shit alllllllll the damn time.
A lot of people would buy this for $20 to avoid buying a whole rig/enail/torch/whatever
I believe it’s only a half gram. Was thinking the device plus half gram of live for $50 or something
What do you mean? I was under the impression it could vape as much concentrate as you can put in it… it’s rechargeable.
or you mean it can only hold a half gram at a time?
Depending on the design & how the chamber functions, not sure you’d want to load that much anyway since you’re bound to affect the taste after the first hit or two.
yeah for sure, I would just put a dab in there at a time. putting a half gram in there seems nutty
It is definitely meant to be preloaded which is why it’s disposable. There is a cap.
Right but you could just preload it with like 1-2 dabs, rather than a whole half gram. Basically just use it as a portable dab rig is what I’m saying.
and it’s rechargeable, so you could just do this over and over until its bowl/nail is chazzed. to me, that is more appealing than filling it up as much as you can, and cooking the majority of your concentrate.
I understand what you’re saying, it can only hold a half G at a time.
I just wouldn’t use it that way if it were me. I’d just treat it as a little dab rig and put much smaller amounts in there at a time than a half gram.
Right, I understand what y’all are saying. It can’t hold more than a half G.
What I am trying to say is I wouldn’t use it like that and don’t think most people would. I envisioned as more of a portable dab rig. Like a cheap ass puffco…
But yeah for certain things like hikes or concerts and shit like that, I suppose the approach you guys are explaining would be more practical. I just hate the idea of cooking a half gram of oil until it’s all gone lol.
They sold it on Kush.com at $19.99/UNIT, not $4? Or $7
https://kush.com/hemp/dabgo--the-first-ever-disposable-dab-pen
Okay, yeah $20 wholesale is very different than $4 or $7 lol.
But still, even at $20 wholesale / $40 retail, I think it could do alright. Obviously not as good as it would do at $20 retail.
Decent product for people who are new to concentrates and dabbing. (all of this is assuming the thing actually works decently too lol)
I think $40 retail is a tough ask for customers for on something they might be able to run three grams through before tossing it you’re approximating retail on a lower end of 1G/$35.
I’d imagine the average customer is going to figure they could get three to four disposables for less without the additional cost of accessories/hassle of dabbing on the go with this.
This might have a market for experienced users who don’t want to take a more pricey piece to a concert or something, but I don’t see this as being a solid intro piece to a new user.
where’d you get this from? I didn’t see anything that said its done after 3 grams.
which market is selling disposables for under $10?
This device is marketed as disposable, so I’m estimating how much the average user can run through it before needing a new one. If the heating chamber itself is the primary consumable, that would change things.
My calculation was with the device at $40 retail & $35/g in extract at the estimate of three grams- $145.
Four 1G disposables at an average of $35 would be cheaper aside from the fact it’s an extra gram.
Mid-tier priced CA market brand as an example: